Granaty: Skrajny, Środkowy i Zadni

Tatry Wysokie

Punkt startowy: Brzeziny

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

24/09/2022

Opis

Opis dotyczy szlaku na Granaty w Tatrach Wysokich i został nadesłany przez Górskiego Drwala – Michała Huptysia, któremu serdecznie dziękujemy za wkład w tworzenie naszej strony.

Granaty są już kilkukrotnie opisane na trasygorskie.pl niemniej opis dotyczy bardziej Orlej Perci, od Zawratu, do Krzyżnego, a wpis Michała dotyczy wyprawy wyłącznie na Granaty. W skrócie:

1) Start z Brzezin. Trasa na ponad 10 godzin marszu (Michał przeszedł w 9).

2) Jedno schronisko po drodze – Murowaniec

3) Kolory szlaków zmieniają się kilkukrotnie – nie zabłądźcie, macie na końcu opisu dokładną mapę

4) Trasa bardzo trudna, widoki przepiękne.

Opis pełny.

Granaty to szczyty wchodzące w skład Orlej Perci i właśnie na nie was dziś zabiorę. Nie będzie to wyprawa na całą Orlą Perć, ale na jej spory fragment. Naszą podróż zaczynamy z Brzezin o godzinie 5:30. Przed wejściem do Doliny Suchej znajduje się płatny parking gdzie zostawiamy auto. Będziemy podążać najłatwiejszym szlakiem, jakim możemy się dostać do Schroniska Murowaniec. Szlak z początku biegnie lasem, ale później ukażą się nam tatrzańskie kolosy. Mało kto wie, ale jest to też szlak rowerowy. Przy schronisku spokojnie można przypiąć rower i dalej zacząć maszerować w kierunku szczytów. Brzeziny znajdują się na wysokości 1007 m n.p.m.. Czarnym szlakiem przez Dolinę Suchej Wody będziemy kierować się do Murowańca. Po drodze będziemy mijać charakterystyczne miejsce, gdzie znajdują się kopczyki. Są to budowle stawiane z kamieni przez ludzi. Szlak biegnie przez Suchą Wodę znajdującą się na poziomie 1164 m n.p.m. i podążając dalej będziemy szli przez Psią Trawkę 1188 m n.p.m.. Po 1.45 h docieramy do Schroniska Murowaniec znajdującego się na wysokości 1500 m n.p.m.. Tu możemy odpocząć i nabrać sił przed trudną wędrówką, jaka nas czeka. Po odpoczynku będziemy kierować się niebieskim szlakiem w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po lewej stronie będziemy mijać słynny Kamień Karłowicza, a po prawej stronie będziemy podziwiać Kościelec. Czarny Staw Gąsienicowy znajduję się na wysokości 1628 m n.p.m... Dalej będziemy się trzymać niebieskiego szlaku i kierować się w stronę Granatów. Odchodząc od Stawu dojdziemy do odbicia żółtego szlaku na Skrajny Granat. Z początku szlak jest w miarę łagodny, ale później zacznie się prawdziwa górska eskapada z łańcuchami i ekspozycjami. Miejscami są fragmenty, gdzie trzeba zachować skupienie i ostrożnie stawiać kroki. Po ciężkiej wspinaczce docieramy do pierwszego Granatu. Jest to Skrajny Granat, a jego wysokość to 2225 m n.p.m.. Jest on najniższy z trzech Granatów. Widać z niego między innymi Dolinę Pięciu Stawów. Będąc na Skrajnym Granacie mamy trzy opcje do wyboru.
Pierwsza to podążać w kierunku Przełęczy Krzyżne i zrobić połowę słynnej Orlej Perci, Drugi wybór to powrót na dół tą samą drogą lub wybór trzeci iść zdobyć pozostałe dwa Granaty: Pośredni i Zadni i właśnie ten wybór będzie naszym celem dziś. Z żółtego szlaku wskakujemy na czerwony i lecimy na Pośredni Granat (2234 m n.p.m.). Będziemy przechodzić przez Skrajną Sieczkową Przełączkę i mijać Żleb Drège’a. Niech was nie zmyli jego łagodne zejście w dół, bo na końcu jest urwisko, które zabrało nie jedno życie z powodu zabłądzenia przez turystów podczas złych warunków atmosferycznych. Z Pośredniego Granatu przez Pośrednią Sieczkową Przełączkę będziemy szli na najwyższy z trzech granatów, a jest nim Zadni Granat 2240 m n.p.m... Tu możemy usiąść i odpocząć spoglądając na piękna panoramę Tatr, jaka nas otacza. Z Zadniego Granatu zaczniemy schodzić zielonym szlakiem w stronę Koziej Dolinki 1854 m n.p.m., a z niej żółtym szlakiem w stronę Zmarzłego Stawu. Tutaj z żółtego szlaku wskakujemy na niebieski i lecimy w stronę Schroniska Murowaniec, a potem tym samym szlakiem do Brzezin gdzie zostawiliśmy auto.

Granaty to wysoki poziom trudności. Szlak jest przeznaczony dla doświadczonych osób, które znają Tatry, zdobyły trudne szczyty takie jak Kościelec, Kozi Wierch czy Świnica i nie mają problemu z ekspozycjami. Nie jest przeznaczony dla dzieci. Szlak zdobywałem we wrześniu 2021 roku. Granaty to najłatwiejszy odcinek Orlej Perci, ale pamiętajmy, że są to góry i musimy zachować skupienie i ostrożność. Wyprawa liczy prawie 22 km, a czas przejścia to około 9 h. Pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią ilość płynów i jedzenia oraz dobrze rozplanować czas wycieczki. Poniżej – widok na Orlą Perć z Granatów.

 

Górski Drwal na Skrajnym Granacie.

 

Czarny Staw Gąsienicowy.

 

Mapa wycieczki.