Śladami górnictwa i hutnictwa w Górach Kaczawskich
- Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli,
- Czas trwania: ok. 1 godz., dystans ok. 2,5 km,
- Trasa niedostępna dla wózków, małe dzieci poradzą sobie,
- Rower – tak.
- Pies – tak.
Górnicza przeszłość Kaczaw
Pisząc o terenach Gór i Pogórza Kaczawskiego nie sposób pominąć wydobywczej historii tych terenów. Już w okresie średniowiecza na terenach Kaczaw wydobywano złoto. W późniejszym okresie Górach i na Pogórzu Kaczawskim z sukcesem zaczęto wydobywać wapnienie. Niestety wydobycie to odbywało się kosztem przyrody. Dość wspomnieć tu o kamieniołomie w górze Połom w Wojcieszowie, gdzie wydobycie istotnie zaburzyło równowagę przyrody.
W Kaczawach poszukiwano innych cennych kruszców, z uranem włącznie. W okolicach Wojcieszowa właśnie, przy ścieżce Kamieniołom Gruszka znajduje się pamiątka wydobywców – sztolnia poszukiwaczy uranu.
Dla poszukiwaczy kamieni szlachetnych tereny Gór Kaczawskich oferują wiele atrakcyjnych okazów. Można znaleźć tu ametysty czy agaty pokaźnych rozmiarów.
Jednym z miejsc gdzie można dowiedzieć się wiele o górniczej i hutniczej przeszłości regionu jest Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie. Na terenach obecnego Skansenu już w XVI w. zaczęto wydobycie rud miedzi. Równocześnie niemalże wydobywano cenne kruszce – wapienie i piaskowce. Obecnie historię można poznawać odwiedzając trasę ścieżki dydaktycznej edukacyjno-przyrodniczej Synklina Leszczyny. Ścieżka prowadzi terenami dawnej kopalni Ciche Szczęście.
Jak dojechać do Skansenu w Leszczynie
Jeżeli zwiedziliście w Kaczawach wszystkie największe atrakcje – Zamek Grodziec, Czartowska Skałę, czy wieże widokowe na Górze Bazaltowej, Radogoście czy polską Fujiyamę – Ostrzycę Proboszczowicką – czas ruszyć w głąb Krainy Wygasłych Wulkanów. Ta kraina ma wiele więcej do zaoferowania także poza popularnymi szlakami.
Do Skansenu w Leszczynie dojedziecie nawigując na Leszczynę skąd poprowadzą już znaki wskazujące drogę do Skansenu. Możecie także nawigować na Karczmę Górniczą Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie (51.092531593628664, 15.977695012711958). Przy Karczmie nad Prusickim potokiem znajdziecie bezpłatne miejsca parkingowe.
Skansen w Leszczynie
Teren Skansenu nie jest duży. W głównej części znajdują się dwa bliźniacze piece służące do wypalania wapnienia – stare wapienniki. Obecnie piece są odrestaurowane i można je zwiedzić. Do zwiedzania dostępna jest także Izba Tradycji Górniczych, gdzie prezentowane są wystawy związane z miejscem. Poza tymi budynkami na terenie Skansenu znajduje się także Karczma. W sezonie letnim odbywają się tu Dymarki Kaczawskie które kultywują pamięć górnictwa i hutnictwa. Podczas tych imprez jest możliwość obejrzenia na żywo wytopu miedzi.
Ścieżka Synklina Leszczyny
Spacer ścieżką dydaktyczną można zacząć tuż przy bramie wejściowej do Skansenu. Ścieżka dydaktyczna jest ułożona w 18 stacji z tablicami informującymi o najciekawszych miejscach terenu dawnej kopalni. Wędrówka śladami ścieżki jest niezwykle przyjemna. Można obserwować bogactwo przyrodnicze tych terenów. A jest tu wiele niespotykany roślin – są to rejony objęte ochroną Parku Krajobrazowego Chełmy.
Przy kolejnych punktach wycieczki można dowiedzieć się między innymi na temat sposobów wydobywania rudy miedzi czy też złóż, jakie ostały się na tych ziemiach. Obecnie zasoby miedzionośnych margli są niewystarczające na wydobycie, które byłoby nieopłacalne. Jednak wieki temu kopalnia Ciche Szczęście prowadziła wydobycie na duża skalę. Na tablicach pokazane się używane do wydobycia miedzi narzędzia. Jedno z ostatnich stanowisk to odsłonięte przez działalność wydobywczą kamieniołomu ściany skalne.
Ścieżka została utworzona przez samorząd gminny.
Spacer ścieżką Synkliny
Na wędrówkę warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę luźnego czasu. Warto nieśpiesznie pospacerować dawnym szlakiem górniczo – hutniczym. Na każdym kroku czuć tu historię. Spacer jest idealny na upalne, letnie dni. Praktycznie cała ścieżka poprowadzona jest w gęstym lesie liściastym, częściowo wzdłuż potoku.