Trzonka, Chatka Limba, Przełęcz Bukowska

Beskid Mały

Punkt startowy: Porąbka, współrzędne: 49.820321, 19.218324

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

10/07/2022

Opis

Wycieczka na Trzonkę (727 m n.p.m.) w Beskidzie Małym.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  1. Trasa łatwa, tam i z powrotem, cały czas szlakiem zielonym. Start z Porąbki, gdzie można podjechać niemal do samego początku szlaku (aby nie iść asfaltem).
  2. Można zabrać ze sobą psa.
  3. Na końcu szlaku największa atrakcja – Chatka Klubu Turystyki Górskiej „Limba”. Więcej w opisie pełnym.
  4. Po drodze są miejsca odpoczynku – polecam, ponieważ widoki są przepiękne.
  5. Wzruszający akcent patriotyczny na samym początku. Po prostu biało – czerwona flaga.
Polecam poniższy film (to trasa z Chatki Limba do Porąbki, a więc droga powrotna, ale i tak warto zobaczyć). Pod nim zdjęcia, opis pełny i mapa.

Opis pełny, początek szlaku i widoki.

Beskid Mały to niedoceniane pasmo górskie w Polsce. Już samo jego otoczenie – Beskid Śląski i Żywiecki – powodują, że ten Mały nie ma łatwego życia. A to bardzo krzywdzące, bo oferuje on przepiękne szlaki, spokój, atrakcje. Na szlakach niemal zawsze można spotkać miłych ludzi, uśmiechających się, idących dla przyjemności, pozdrawiających innych turystów. Owszem, najwyższy szczyt Czupel nie „umywa się” do Babiej Góry czy Skrzycznego i pewnie na zawsze pozostanie w ich cieniu, niemniej to właśnie Beskid Mały ma w sobie to „coś”, co sprawia, że ja zawsze chcę tam wracać.

Zobaczcie sami – na samym początku szlaku, po – chyba jedynym – nieco mocniejszym podejściu jest ławeczka, z której widać Czupel, Rogacz czy Gaiki, a przy niej piękna, trzepocząca na wietrze, biało czerwona flaga. Ostatni raz widziałem taką na Szczeblu w Beskidzie Wyspowym, jak szedłem tam zimą.

Flaga i widoki w stronę Porąbki na zdjęciach poniżej.

Chatka Limba, Trzonka, Przełęcz Bukowska.

Po nieco ponad godzinie drogi docieramy do Trzonki (727 m n.p.m.), najwyższego szczytu na tej trasie. Można podziwiać m.in. Kocierz czy Kiczerę. Nieco poniżej Trzonki znajduje się Przełęcz Bukowska, a nieopodal – Chatka KTG Limba. Chatka jest bardzo „klimatyczna”. Obsługują ją dwie bardzo miłe Panie, w pobliżu jest miejsce na ognisko, stoły i ławy. Chatka oferuje miejsca noclegowe, można ją wynająć, jest miejsce na 25  osób. Polecam odpoczynek w tym miejscu, można tu nawet dojechać samochodem, ale raczej terenowym. Do chatki najbliżej jest z przystanku autobusowego w miejscowości Brzezinka Górna. W pobliżu znajduje się największe w Beskidzie Małym skupisko limb, stąd jej nazwa.

Na zdjęciach poniżej zdjęcia chatki a także widoki z okolic Trzonki.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia z drogi powrotnej.

Cała trasa ma ponad 11 kilometrów długości i około 560 metrów podejścia. Nie odczujecie tego, warto tam pójść. Napotkacie tam całe piękno polskich gór. Poniżej mapa i kilka zdjęć końcowych.