Wieża widokowa Stepanka – królowa gór Izerskich
- Widoki z wieży to panorama 360 stopni na Karkonosze, Góry Izerskie, aż po Góry Łużyckie,
- Trasa do wieży jest krótka i nietrudna,
- Trasa niedostępna dla wózków ze względu na kamienie na ostatnim podejściu,
- Stepanka to najstarsza wieża widokowa w Górach Izerskich,
- Pies – tak.
Góry Izerskie
Góry Izerskie to pasmo zachodniosudeckie leżące na terenie Polski i Czech. Od pasma Karkonoszy oddzielone są Przełęczą Szklarską po polskiej stronie, podczas gdy u czeskich sąsiadów Jizerské hory graniczą z Przedgórzem Karkonoskim na południu oraz z Kotliną Żytawską na zachodzie.
Polskie góry Izerskie to wypłaszczone szczyty, szerokie i rozległe polany, torfowiska, chociaż to po stronie Polskiej znajduje się najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoka Kopa, to nasza część gór Izerskich jest łagodna. Strona czeska Gór Izerskich to liczne wieże widokowe, a zlokalizowane na szczytach wychodnie najczęściej zaopatrzone są w ubezpieczone punkty widokowe.
Wieże widokowe Gór Izerskich
Opisywałam już na naszej stronie kilka wież widokowych zlokalizowanych w Górach Izerskich po polskiej stronie. Były to wieże na Młynicy, Czerniawskiej Kopie. Mamy także opis jednej z największych wież Gór Izerskich – na czeskim szczycie Smrek.
Wieże widokowe to bardzo dobry pomysł na podniesienie atrakcyjności miejsca, udostępnienie szerszych panoram. Pamiętajcie, nie każdy może dotrzeć na najwyższe szczyty górskie.
Największa liczba wież widokowych w Górach Izerskich znajduje się po czeskiej stronie. Te wieże zlokalizowane są w głębi Gór Izerskich. Wieże budowane były na przełomie XIX i XX w. i do tej pory wiele z nich zachowało się w dobrym stanie i jest udostępnianych do zwiedzania.
Mimo że pierwsze wieże budowane były jako ozdoby parkowe lub przyzamkowe, to już w latach późniejszych, wraz z rozwojem turystyki na terenach Gór Izerskich, zaczęły powstawać nowe wieże widokowe jak grzyby po deszczu.
Ogromny wkład w budowę tego typu budowli miały nowo powstałe towarzystwa turystyczne.
Najstarsza wieża widokowa w Górach Izerskich – Stepanka
Jedną z przepięknych wież widokowych wybudowanych jeszcze w XIX w. jest Stepanka (Szczepanka). Wieża ta znajduje się na wzgórzu Hvezda (Gwiazda) na wysokości 958 m n.p.m. Wieża Stepanka jest najstarszą wieżą widokową położoną w Górach Izerskich.
Przede wszystkim jednak interesująca jest historia budowy tej wieży. Otóż wieża budowana była przez 45 lat!!!
Budowę wieży zapoczątkował czeski arcyksiążę Stephan, na jego cześć wieża została nazwana imieniem Stepanka. Niestety dalsze losy budowy nie były szczęśliwe. Wielokrotnie na długie lata przerywano budowę, przechodziła ona w różne ręce, aby finalnie w roku 1892 została ukończona oddana do użytkowania.
Wieża widokowa Stepanka ma 24 metry wysokości, zbudowana jest z kamienia, w stylu neogotyckim. Wieża jest w części osłonięta, posiada dwa tarasy widokowe. Dolny taras jest nieosłonięty, na balustradzie została wyryta mapa obserwowanych z wieży punktów. Wyższy taras jest w całości osłonięty. Z góry możemy podziwiać przepiękne panoramy na Karkonosze, Góry Izerskie, a także Góry Łużyckie.
Przez wielu wieża widokowa Stepanka nazywana jest Królową Gór Izerskich. Z drugiej strony trwa spór czy rzeczywiście Stepanka leży w Górach Izerskich, czy już w przyległych Karkonoszach. Moim zdaniem mapy mówią same za siebie. Poza tym pamiętajcie – nie podziały i sztywne zasady są w górach najważniejsze. Na wieżę trzeba się wybrać.
Jak dojechać do wieży widokowej Stepanka
Wieża widokowa Stepanka położona jest w czeskiej miejscowości Prichovice, w odległości ok. 20 km od Szklarskiej Poręby. Dojechać można przez Jakuszyce i Harrachow.
W miejscowości Prichovice najlepiej zaparkować na miejskim parkingu. Parking znajduje się przy głównej drodze (50.741166786658425, 15.346855974804152), jest płatny i trzeba pamiętać, żeby mieć czeskie korony. Na parkingu jest sporo miejsc.
Aby dojść z parkingu do wieży trzeba przejść przez ulicę, minąć kościół św. Vita i dojść do wąskiej drogi asfaltowej, która idzie wyraźnie pod górę.
Do wieży dojdziecie szlakiem dwukolorowym – zielono-niebieskim.
Po drodze będzie schronisko Chata Hvezda, gdzie można się zatrzymać na czeskie piwko i jedzonko. Do wieży już zaledwie kilkaset metrów. Przy schronisku jest także kilka miejsc parkingowych.
Wieża Stepanka – informacje praktyczne
Wejście do wieży jest płatne, według obowiązującego cennika. Trzeba mieć ze sobą gotówkę w czeskich koronach tak jak na opłacenie parkingu.
Ważne – można wejść z pieskiem. Czesi bardzo lubią psy i widoczne to jest na każdym kroku. Przy wieży nasza Mila dostała miskę z wodą i przekąskę.
Przy wieży można kupić pamiątki.