Wieża widokowa na wzgórzu Zawodna

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Gozdno

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/07/2023

Opis

Wieża widokowa na wzgórzu Zawadna (Zawodna)

  1. Możecie spodziewać się łatwej i krótkiej trasy,
  2. Czas trwania wycieczki: ok. 1 godz. ze względu na dłuższe posiedzenie na wieży, dystans ok. 2 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków, idealna dla maluchów,
  4. Rower – tak – przechodzi tędy singlestrack,
  5. Widoki z wieży – cudo!

Wieże widokowe w Kaczawach

Nie od dzisiaj wiadomo, że wieża widokowa potrafi zdziałać cuda dla miejsca i okolicy, gdzie jest stawiana. Wieża widokowa bardzo podnosi atrakcyjność regionu , a słupki popularności miejsca skaczą do góry.

Wieże widokowe postawione w odpowiednim miejscu odsłaniają, to co było wcześniej niewidoczne, nieodkryte lub po prostu zasłonięte. Ale zdarza się, nierzadko, że same wieże zostają zasłonięte przez las – tak jest ze starymi kamiennymi wieżami w Kaczawach, na przykład na wzgórzu Mszana, czy na Bazaltowej górze.

Zarówno Pogórze, jak i Góry Kaczawskie nie są wysokie. Najwyższe szczyty mają zaledwie nie wiele ponad 700 m n.p.m., dlatego stawiane wieże jak najbardziej są pożądane w tym rejonie. Z nowszych inicjatyw na pewno warto wymienić wieżę na wzgórzu Dłużec, czy też platformę widokową na Okolu.

Wieża widokowa na Zawadnej (Zawodnej)

Kolejnym miejscem, które wiele zyskało po budowie wieży widokowej jest wzgórze Zawadna leżące w okolicy Gozdna. Wzgórze leży na Pogórzu Kaczawskim, w okolicach Świeżawy. Istnieje swego rodzaju spór o nazwę wzgórza. W niektórych mapach jest opisane jako Zawodna, gdzie indziej – Zawadna. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Kaczawskich.

Wieża widokowa na wzgórzu Zawadna została wybudowana w 2018 r. Budowa wieży podobno miała związek z utworzeniem sieci kaczawskich singletracków.

Wieża widokowa na Zawadnej zbudowana jest z drewna, ma wysokość przeszło 20 m. Na szczycie wzgórza znajdziecie także oznaczenie (co wcale nie jest takie oczywiste), a także miejsce na ognisko i drewniane ławy.

Gdzie najlepiej zostawić samochód

Jeżeli przyjechaliście z zamiarem wejścia na wieżę widokową na Zawadnej, samochód możecie zostawić na niewielkim parkingu w miejscowości Gozdno. Parking znajduje się przy zabudowaniach prywatnych, zaraz obok placu zabaw. Ogromny plusem parkingu w tym miejscu, zwłaszcza w cieplejsze dni, jest cień, który dają drzewa.

Widzieliśmy, że wiele osób podjeżdża pod sam szlak i zostawia samochód na polu. Tak też jest miejsce na kilka samochodów, niestety będą stały zupełnie odkryte.

Do szlaku wystarczy przejść przez ulicę i kilka metrów drogą polną.

Jak dojść do wieży widokowej na Zawadnej

Do wieży nie prowadzi bezpośrednio żaden szlak. Z parkingu w Gozdnie idziemy kawałek szlakiem żółtym (część Szlaku Wygasłych Wulkanów), który odbija w prawo omijając wzgórze. My idziemy ścieżką do góry w las za wskazaniami znaków.

Do wieży jest mniej więcej ok. 1,5 km i trochę niezbyt ostrej wspinaczki. Warto przystanąć i spojrzeć za siebie. Za plecami mamy widok na Gozdno, okoliczne wzniesienia i lasy.

Wieża widokowa – gwarancja popularności miejsca

Wieża na wzgórzu Zawadna to fenomenalny przykład, jaki ogromny wpływ na ruch turystyczny ma wybudowanie atrakcyjnej dla odwiedzających infrastruktury.

Mimo, że wzgórze Zawadna nie oferuje nic poza samą wieżą, na trasie spotkaliśmy naprawdę dużo osób. Byli rodzice z dziećmi, całe duże rodziny, oczywiście rowerzyści i kilka pojedynczych osób.

Jak na kameralne i często bezludne szlaki w Krainie Wygasłych Wulkanów – tu na Zawadnej koło Gozdna trafiliśmy na niezły tłum.

Polecam Wam odwiedzić wieżę widokową na Zawadnej – widoki z wieży są wspaniałe! Odsłonią się przed Wami nie tylko Góry i Pogórze Kaczawskie, ale i Rudawy Janowickie,  miasto Złotoryja, a także Ostrzyca Proboszczowicka oraz wzgórze Grodziec, na którym znajduje się tajemniczy zamek.