Wieża widokowa na Czerńcu

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Gniewoszów parking

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/05/2024

Opis

Wędrówka do wieży widokowej na Czerńcu

  1. Wieża widokowa na Czerńcu ma 34 m wysokości i daje przepiękne widoki na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika i ziemię Kotliny Kłodzkiej,
  2. Trasa do wieży to przemyły spacer leśny,
  3. Szlak do wieży jest nietrudny, wzniesień jest niewiele,
  4. W Gniewoszowie znajduje się bezpłatny parking.

Góry Bystrzyckie

Będące częścią Sudetów Środkowych, Góry Bystrzyckie, to rozległy, słabo zróżnicowany masyw górski w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Góry Bystrzyckie charakteryzują się dużą lesistością, a także małym zaludnieniem, co czyni je idealnym miejscem dla tych, którzy szukają spokoju i kontaktu z naturą. Od północy Góry Bystrzyckie graniczą z Górami Stołowymi, a od zachodu z Górami Orlickimi, oddzielonymi dolinami Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy. Wschodnia granica Gór Bystrzyckich opada do Rowu Górnej Nysy, tworząc malownicze, strome zbocza. Góry Bystrzyckie podzielone są naturalnie na dwie części – północną z najwyższym szczytem Jagodną (i Jagodną Północną) oraz część Południową z Czerńcem.

Wieże i punkty widokowe Gór Bystrzyckich

Góry Bystrzyckie oferują turystom wiele punktów widokowych, z których można podziwiać malownicze krajobrazy. Najważniejsze wieże widokowe w tym regionie to:

  • Wieża widokowa na Jagodnej – jest to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich (985 m n.p.m.), na którym znajduje się drewniana wieża widokowa. Ze szczytu wieży roztaczają się panoramiczne widoki na Sudety, w tym na Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika oraz Kotlinę Kłodzką.
  • Wieża widokowa na Czerńcu – Drewniana wieża o wysokości 34 metrów, oferująca przepiękne widoki na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika oraz Kotlinę Kłodzką. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można zobaczyć aż trzy inne wieże widokowe: na Suchym Vrchu w Czechach, na Trójmorskim Wierchu w Masywie Śnieżnika oraz na szczycie Jagodnej.
  • Punkt widokowy na Zamku Szczerba – Ruiny zamku położone na wzgórzu oferują widoki na dolinę Dzikiej Orlicy oraz otaczające ją góry.
  • Punkt widokowy na Przełęczy Spalona – Przełęcz Spalona to popularne miejsce wypoczynkowe z rozległymi widokami na okoliczne szczyty i doliny.
  • Taras widokowy na Kamiennej Górze – który daje piękne widoki na pobliską Szczytną, Polanicę – Zdrój oraz Góry Stołowe.

Wieża widokowa na Czerńcu to jedna z dwóch tego typu konstrukcji w Górach Bystrzyckich. Ta drewniana wieża ma 34 metry wysokości i została oficjalnie otwarta w 2021 r. Dzięki niej można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika i ziemię Kotliny Kłodzkiej. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można dostrzec nawet trzy inne wieże widokowe: na Suchym Vrchu w Czechach, na Trójmorskim Wierchu w Masywie Śnieżnika oraz na szczycie Jagodnej.

Masyw Czerńca

Czerniec to jeden z ważniejszych szczytów w Górach Bystrzyckich, wznoszący się na wysokość 891 m n.p.m. Czerniec leży w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich tworząc wyraźny masyw. Wzniesienie to jest pokryte gęstymi lasami, w których dominuje świerk, brzoza, buk, jawor i modrzew. Trasa do wieży widokowej na Czerńcu to spacer leśny, idealny dla turystów o różnym stopniu zaawansowania. Szlak nie jest trudny, a wzniesień jest niewiele, co czyni go dostępnym nawet dla rodzin z dziećmi.

Szlak prowadzi przez malownicze tereny, oferując kontakt z naturą. Widoki, jakie rozpościerają się z wieży na Czerńcu, są wyjątkowe. Można podziwiać Dolinę Dzikiej Orlicy, Góry Orlickie i Bystrzyckie, a także w oddali szczyty Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika.

Szczyt należy do Korony Gór Bystrzyckich.

Gdzie zaparkować

Planując wycieczkę do wieży widokowej na Czerńcu, warto zacząć wędrówkę z miejscowości Gniewoszów. W dolnej części wsi znajduje się bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód. Z Kłodzka należy kierować się drogą krajową nr 33 w stronę Międzylesia, a następnie skręcić w drogę wojewódzką 389, zwaną Autostradą Sudecką. Parking znajduje się na prawo od tej drogi, około 3 km od Różanki. Co ważne – parking jest bezpłatny, dość duży.

Pierwsze oznaczenia trasy znajdziecie tuż przy parkingu, a początkowe metry zachwycą widokami na rozległe polany. Obejrzyjcie się za siebie – właśnie tam czekają pierwsze panoramy na Masyw Śnieżnika.

Przy zejściu proponujemy wariant ścieżki leśnej, bez szlaku, ale za to cudowną polaną widokową na cały Masyw Śnieżnika.

Wieża widokowa na Czerńcu to doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek i pięknych krajobrazów. Trasa prowadząca do wieży jest łatwa i malownicza, idealna na rodzinne wypady. Bezpłatny parking w Gniewoszowie ułatwia dostęp do szlaku, a sama wieża oferuje niezapomniane widoki na okoliczne góry i doliny. To miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć magię Gór Bystrzyckich i cieszyć się spokojem i pięknem natury.

Z Gniewoszowa można zaplanować także trasę do Solnej Jamy – jedynej jaskini krasowej w Górach Bystrzyckich. Blisko znajdują się także ruiny Zamku Szczerba, a do Schroniska PTTK Jagodna jest zaledwie chwila drogi samochodem.