Czeszka

Góry Sowie

Punkt startowy: Parking przy Przełęczy Woliborskiej

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

04/10/2021

Opis

Czeszka – nieznany punkt widokowy w Górach Sowich

  1. Trasa do punktu widokowego na Czeszce nie jest oznaczona oficjalnym szlakiem, przebiega leśnymi ścieżkami,
  2. Jest to opcja krótkiej wędrówki górskiej z okazją do fantastycznych widoków na szczycie,
  3. Trasa „tam i z powrotem”, niezbyt wymagająca, zajmująca ok. godzinę.

Punkty widokowe w Górach Sowich

W Górach Sowich znajdziesz mnóstwo wspaniałych punktów widokowych, z których rozciągają się piękne widoki. Wystarczy wybrać się na szlak i co jakiś czas można natknąć się na miejsce, gdzie najlepiej usiąść, złapać oddech i po prostu podziwiać krajobrazy. Od szczytów znanych i popularnych takich jak Wielka Sowa, Kalenica, po mniej znane – Koci Grzbiet, czy Góra Parkowa w Bielawie.

Warto czasem zejść z głównego i popularnego szlaku, okazuje się, że szczyty mniej znane mają także wiele do zaoferowania. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym turystą, dobrze od czasu do czasu zboczyć z utartego szlaku i po prostu zobaczyć, co kryje się za kolejnym wzniesieniem – często jest to niesamowita panorama, która czeka, by ją odkryć! Takim właśnie nieoczywistym punktem na mapie Gór Sowich jest Czeszka. Zapraszam do wspólnej wędrówki!

Czeszka na granicy Gór Sowich i Bardzkich

Czeszka, wznosząca się na 742 m n.p.m. to jedno z miejsc w Górach Sowich, które na pewno zapadają w pamięć. Ma charakterystyczny, zaokrąglony i wyraźnie zarysowany szczyt, co sprawia, że wyróżnia się wśród innych wzniesień tego regionu. Czeszka położona jest na Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich. Ze szczytu panoramy rozciągają się przez Kotlinę Dzierżoniowską po Masyw Ślęży.

Na Czeszkę prowadzi ścieżka spacerowa – oznaczona niebieskim trójkątami.

Gdzie zaparkować samochód

Zdobycie Czeszki wcale nie jest takie proste. Głównie za sprawą tego, że do jej szczytu nie prowadzi żaden oficjalny szlak. Moją wyprawę „oparłam” o papierową mapę i rozmowy z osobami, które podziwiały już widoki z Czeszki. Zaczynam od pozostawienia auta na bezpłatnym, bardzo dużym parkingu, który znajduję się poniżej Przełęczy Woliborskiej. Parkingu nie jesteśmy w stanie ominąć. Znajduje się po prawej stronie drogi dojazdowej z Woliborza do Bielawy.

Nieoficjalny szlak na Czeszkę

Na wprost trasy znajduje się drzewo – teraz jestem pewna, że idę w prawidłowym kierunku. Czeszka, choć pozbawiona szlaków, nie umyka lokalnym entuzjastom, którzy malują ścieżki pomiędzy drzewami, tworząc nowe trasy. Już na wstępie zostajemy powitani przez pierwsze oznaczenie – amatorski znak na drzewie, który potwierdza: idziemy właściwą drogą.

 

Trasa doskonała dla rodzin z dziećmi

Trasa początkowo jest bardzo przyjemna, wręcz łagodna, idealna na spacer z dziećmi. Idziemy do góry, cały czas tą samą wąską ścieżką. Nigdzie nie ma możliwości skrętu, więc nie ma też szans się zgubić. Po około 20 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko. Moja nawigacja w telefonie „krzyczy”, że dotarłam do celu. No tak, nawet na mapie widać, że droga w tym miejscu się skończyła. Ale to nieprawda! Kierujemy się w lewo, doskonale wydeptaną ścieżką. Przyjemna trasa zakończyła się i zaczynamy teraz ostrą przeprawę pod górkę.

Będzie to jedyne podejście na naszej trasie. Po około 10 minutach dochodzimy do punktu docelowego. Widok  z tego miejsca jest niesamowity! Mam nadzieję, że i Wy go docenicie!

 Wracamy tą samą drogą, którą przyszliśmy, niosąc ze sobą wspomnienia, które będą przypominać o tej krótkiej, ale jakże bogatej wycieczce. Czeszka, mimo że niezbyt wysoka, stanowi punkt, który zdecydowanie warto odwiedzić, oferując przy tym doskonałe warunki dla krótkiego, ale satysfakcjonującego spaceru, który może być idealnym zwieńczeniem aktywnego dnia.