Czeszka

Góry Sowie

Punkt startowy: Parking przy Przełęczy Woliborskiej

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

04/10/2021

Opis

Tym wpisem Joasia Chorągwicka zabierze nas w „off-road” czyli wyprawę poza szlakiem na Czeszkę (742 m) w Górach Sowich. Widoki ze szczytu – zacne, więc warto się przespacerować. W skrócie:

Poziom trudności: łatwa

Dzieci: tak

Pies: tak

Wózek: nie

Trasa „tam i z powrotem”, niezbyt wymagająca, zajmująca ok. godzinę. 

Opis pełny.

Zdobycie Czeszki wcale nie jest takie proste. Głównie za sprawą tego, że do jej szczytu nie prowadzi żaden szlak. Moją wyprawę „oparłam” o papierową mapę i rozmowy z osobami, które podziwiały już widoki z Czeszki. Zaczynam od pozostawienia auta na bezpłatnym, bardzo dużym parkingu, który znajduję się poniżej Przełęczy Woliborskiej. Parkingu nie jesteśmy w stanie ominąć. Znajduje się po prawej stronie drogi dojazdowej z Woliborza do Bielawy. Poniżej na zdjęciu początek trasy.

Na wprost trasy znajduje się drzewo – teraz jestem pewna, że idę w prawidłowym kierunku. Oznaczenie na drzewie – poniżej na zdjęciu.

Trasa jest bardzo przyjemna, łagodna, idealna na spacer z dziećmi. Idę do góry, cały czas tą samą trasą. Nigdzie nie ma możliwości skrętu, więc nie ma szans się zgubić. Po około 20 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko. Moja nawigacja w telefonie „krzyczy”, że dotarłam do celu. No tak, nawet na mapie widać, że droga w tym miejscu się skończyła. Ale to nieprawda! Kieruję się w lewo, doskonale wydeptaną ścieżką. Przyjemna trasa zakończyła się i zaczynam ostrą przeprawę pod górkę. Po około 10 minutach dochodzę do miejsca, gdzie widok jest niesamowity! Mam nadzieję, że docenicie go (zdjęcia poniżej). 

Uwaga! To jeszcze nie szczyt, nie ma przecież tabliczki z napisem Czeszka. Kieruję się wzdłuż ścieżki, która dalej prowadzi ostro w górę. Po kolejnych 5 minutach dochodzimy do lasu, skręcamy w lewo i oto jest:

Na górze jest ławeczka i miejsce na ognisko. Polecam Czeszkę – ciekawa, krótka trasa – w sam raz na popołudniowy spacer.