Koci Grzbiet

Góry Sowie

Punkt startowy: Leśny Dworek w Bielawie

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

29/09/2021

Opis

Koci Grzbiet w Górach Sowich

  1. Góry Sowie to nie tylko Wielka Sowa i Kalenica – zaufajcie nam, a traficie w przepiękne i odludne miejsca.
  2. Na szczycie tego niepozornego wzgórza znajdziecie platformę widokową, a z niej szerokie panoramy,
  3. Trasa idealnie nadaje się na spacer z dziećmi lub dla osób o słabszej kondycji.

Góry Sowie – kraina przepięknych krajobrazów

Góry Sowie, znane z niesamowitych krajobrazów i bogatej historii, stanowią doskonałe tło dla każdego rodzaju przygody. Popularna Wielka Sowa nie jest jedynym skarbem tego regionu. Jak wiecie, dobrze jest odwiedzić wieżę widokową na Kalenicy, mało znany szczyt Czeszka oferuje równie piękne widoki.

Nie inaczej jest na Kocim Grzbiecie z platformą widokową. To miejsce szybko zdobywa serca turystów.

Góry Sowie słyną z wielu niesamowitych miejsc historycznych, dość wspomnieć o projekcie Riese, którego trasy obecnie udostępnione są do zwiedzania turystom. W okolicy znajduje się przepiękny Zamek Grodno, malownicze Jezioro Bystrzyckie z ogromną kamienną zaporą, a dla amatorów sportów zimowych – wiele ścieżek dla nart biegowych i tras zjazdowych.

Koci Grzbiet — idealny cel wycieczki dla każdego

Koci Grzbiet to wyjątkowe miejsce w Górach Sowich, które zachwyca swoją dostępnością i pięknem. Na wysokości 651 m n.p.m. oczekuje nas drewniana platforma widokowa, skąd rozciąga się panoramiczny widok na okolicę. Trasa jest na tyle łatwa, że sprawdzi się jako cel rodzinnych wycieczek — nawet dla najmłodszych miłośników przyrody. Dodatkowym atutem jest możliwość zabrania ze sobą czworonożnych przyjaciół. Spacer po tym regionie to nie tylko wspaniałe widoki, ale również okazja do spotkania z bogatą przyrodą Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

 

Wędrówka na Koci Grzbiet

Wycieczkę na Koci Grzbiet rozpoczynamy od Leśnego Dworku w Bielawie (nie mylić z Leśnym Dworem z Woliborza!). Znajduje się tutaj bezpłatny parking na kilkanaście samochodów. Nie mamy problemu, żeby znaleźć miejsce w niedzielne przedpołudnie. Od razu w oczy rzuca się tablica informacyjna, w którą stronę mamy się udać, a także oznaczenie naszego szlaku (szlak niebiesko- zielony).

Szlak jest przyjemny i dobrze oznakowany, co sprawia, że nawet mniej doświadczeni turyści mogą cieszyć się bezpieczną i komfortową wędrówką. W drodze do celu podziwiamy malownicze krajobrazy, w tym zapierające dech w piersiach widoki na Kalenicę, Słoneczną oraz inne szczyty Gór Sowich. Trasa wiedzie przez urokliwe ścieżki, które są dostępne nawet dla wózków dziecięcych.

Po kilkunastominutowym spacerze bardzo przyjemną dróżką dochodzimy do Rozdroża Pod Kocim Grzbietem i kierujemy się w stronę zielonego szlaku (ostry skręt w lewo). Tutaj także znajdujemy tabliczkę informującą nas, gdzie powinniśmy skręcić.

Ta część trasy jest bardzo przyjemna, z kilkoma niewielkimi podejściami. Szlak jest szeroki.

Platforma widokowa na szczycie Kociego Grzbietu

Po jakiś kolejnych 10 minutach docieramy do celu. Najpierw na drzewie „wita” nas tabliczka, a następnie piękna platforma widokowa, z niesamowitymi widokami! UWAGA! Czas zejścia do parkingu to około 15 minut (wg tabliczki), my schodziliśmy z dziećmi około 25 minut. Zdjęcie z wieży i mapka poniżej.

Dojście do platformy widokowej na Kocim Grzbiecie to prawdziwa nagroda po przyjemnym spacerze. Platforma, usytuowana nieco poniżej szczytu, oferuje niezapomniane widoki na otaczające góry i Kotlinę Dzierżoniowską. Jest to idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie piękna natury. Dla tych, którzy chcą zatrzymać się na dłużej, dostępna jest ławeczka, z której można obserwować krajobraz i chłonąć spokój tego miejsca.

 

Dzierżoniów

Po wizycie na Kocim Grzbiecie warto również odwiedzić pobliski Dzierżoniów, miasto z bogatą historią i kulturą. Spacerując po Dzierżoniowie, można odkryć Trakt Smoka — miejską trasę turystyczną, prowadzącą przez historyczne punkty miasta. To także okazja, by dowiedzieć się więcej o historii polskiego przemysłu elektronicznego, którego ważna część rozgrywała się właśnie tutaj.

 

Koci Grzbiet — warte odkrycia miejsce w Górach Sowich

Koci Grzbiet w Górach Sowich to miejsce, które oferuje coś więcej niż tylko piękne krajobrazy. To idealny cel dla rodzin, miłośników historii i kultury, a także dla tych, którzy szukają łagodnych i przyjemnych tras górskich. Planując wycieczkę w Góry Sowie, koniecznie umieść Koci Grzbiet na swojej liście miejsc do zobaczenia!

To kolejny wpis Joasi Chorągwickiej, dziękujemy za współtworzenie najlepszej w Polsce wyszukiwarki opisów górskich!