Malownicze Pasterskie Skały

Masyw Śnieżnika

Punkt startowy: Idzików

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

17/12/2023

Opis

Malownicze Pasterskie Skały – unikalne formacje skalne w Masywie Śnieżnika

  1. Pasterskie Skały to jedna z nielicznych formacji w Polsce, gdzie można zaobserwować pionowe warstwy zlepieńców i piaskowców. Ta unikalna struktura geologiczna jest rzadko spotykana i stanowi świetny przykład alpejskich ruchów górotwórczych,
  2. Miejsce to jest bogate w lokalne legendy,
  3. Ze szczytu Wysoczyzny Idzikowa, gdzie znajdują się Pasterskie Skały, rozpościerają się niesamowite widoki na otaczające Sudety,
  4. Pasterskie Skały nie są szeroko znane wśród turystów, stanowią idealne miejsce dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów i cieszyć się naturą w spokoju i ciszy.

Masyw Śnieżnika

Najwyższe pasmo górskie w polskich Sudetach Wschodnich — Masyw Śnieżnika leży na Ziemi Kłodzkiej, po polskiej i czeskiej stronie Sudetów. Najwyższym szczytem w Masywie jest oczywiście okazały Śnieżnik. Wyjątkowym szczytem z drewnianą wieżą widokową jest Trójmorski Wierch. Nie można zapominać także o Czarnej Górze. W Masywie koniecznie trzeba odwiedzić Wodospad Wilczki – drugi najwyższy w Sudetach, a także Igliczną z Sanktuarium Marii Śnieżnej. W Masywie Śnieżnika znajdziecie także Jaskinię Niedźwiedzią i kopalnię uranu. Słowem – nie będziecie się tu nudzić!

Miejsca wspinaczkowe w Sudetach

Nie jestem ekspertem od wspinaczki i nawet nie aspiruję do tego miana. Znam jednak mimo woli kilka ciekawych miejsc dla amatorów wspinaczki. W Górach Izerskich są to Bobrowe Skały. W Rudawach Janowickich, gdzie swoje pierwsze kroki stawiała Wanda Rutkiewicz, znajduje się wiele skał wspinaczkowych – Skalny Most, Lwia Góra, Świnia Góra, skała Enis – można wiele wymieniać.

W Masywie Śnieżnika takim miejscem wspinaczkowym są Pasterskie Skały. Dla miłośników wspinaczki, Pasterskie Skały oferują niezrównane możliwości. Ich struktura, zbudowana z dużych kamieni i małych kamyczków zlepionych w piaskowcowej masie, tworzy mnogość chwytów i stopni, zapewniając wyjątkowe doznania wspinaczkowe. Choć z pozoru skały wydają się niskie, to ich rzeczywiste wymiary i wymagający teren potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych wspinaczy.

Pasterskie Skały

Masyw Śnieżnika, ukryty w sercu Sudetów, jest domem dla jednej z najbardziej malowniczych formacji skalnych w Polsce — Pasterskich Skał. Położone na wysokości 590 metrów n.p.m., niedaleko wsi Idzików, te monumentalne skały stanowią nie tylko niezwykłą atrakcję turystyczną Dolnego Śląska, ale i świadectwo fascynującej historii geologicznej regionu. Składające się z siedmiu imponujących formacji, Pasterskie Skały rozciągają się na długości około 200 m, oferując widoki, które zapierają dech w piersiach.

 

Geologia i historia Pasterskich Skał

Każda ze skał ma swoją unikalną formę i rozmiar, a ich zróżnicowana struktura — od płaskich ścian po iglice i żylety — jest wynikiem dawnych przemian geologicznych. Te formacje skalne, zbudowane z górnokredowych piaskowców i zlepieńców, są żywym dowodem na alpejskie ruchy górotwórcze, które wyniosły Masyw Śnieżnika. Ich pionowe zapadanie stanowi fragment fleksury — specyficznej struktury geologicznej, powstałej na skutek tektonicznych dyslokacji.

Skały mają także swoje nazwy – pierwszy stoi Dyskobol, zaraz za nim jest Oszczepnik, Piłkarz, a szereg zamyka Pies. Chociaż nazwy są bardzo umowne, ja nie widziałam tego w kształtach skał.

Spacerem pośród legend

Pasterskie Skały są owiane legendami, które dodają im tajemniczości i uroku. Najbardziej znana opowiada o czterech pasterzach, którzy za swoje postępowanie zostali przemienieni w skały. Pasterze nie uszanowali jedzenia i właśnie za to spotkała ich kara. Ta opowieść, przekazywana z pokolenia na pokolenie, nadaje skałom niemal mistyczny charakter, przyciągając zarówno miłośników historii, jak i poszukiwaczy przygód.

 

Gdzie zaparkować samochód

Choć na górę nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, dotarcie do Pasterskich Skał jest stosunkowo proste. Można do nich dojść z drogi prowadzącej do Kamiennej i Marcinkowa. Ta część Sudetów, choć nieco zapomniana, oferuje wyjątkowe wrażenia zarówno wiosną, jak i późną jesienią, kiedy otoczenie nabiera dodatkowego uroku.

Skały znajdują się w Idzikowie pomiędzy Bystrzycą Kłodzką, a Czarną Górą. Droga jest łatwa i przyjemna.

Samochód można zaparkować w pobliskim Idzikowie na poboczu i od razu wskoczyć na drogę prowadzącą do skał. Formacje będą widoczne z daleka. U podnóża znajdziecie ławeczki i tablicę informacyjną, a dalej już tylko skały i piękny las.

Do Idzikowa trzeba wrócić tą samą, krótką, asfaltową drogą. Zostawiając skały za plecami, warto na chwilę przystanąć i spojrzeć na przepiękną dolinę i Śnieżnik w oddali.

Mimo, że jest to łatwa i bardzo krótka trasa, skały zachwycą każdego.