Wielka Kopa z Raszowa

Rudawy Janowickie

Punkt startowy: Raszów, parking obok kościoła

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

17/09/2023

Opis

Wycieczka na Wielką Kopę w Rudawach Janowickich

  1. Trasa łatwa, do pokonania około 7 kilometrów, zaledwie 323 metry podejścia,
  2. Na szlaku kilka atrakcji — Kaplica grobowa Schaffgotschów w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Kolorowe Jeziorka, szczyt Wielkiej Kopy,
  3. Można pójść z psem.

 

Dzikie i piękne Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to sudeckie pasmo górskie, leżące na Dolnym Śląsku. Rudawy Janowickie graniczą z Górami Kaczawskimi, Kotliną Jeleniogórską, Kamiennogórską i Karkonoszami. To niewielkich rozmiarów pasmo górskie jest niezwykle klimatyczne, pełne miejsc tajemniczych i historycznych. Dość napisać, że właśnie tu znajduje się znikające miasto Miedzianka, odrestaurowany Pałac w Ciechanowicach, a także ruiny Zamku Bolczów i jedno z najstarszych sudeckich schronisk – Szwajcarka.

W Rudawach pierwsze kroki, jak i przed laty Wanda Rutkiewicz, stawiają górscy wspinacze – tu znajdują się fantastyczne trasy wspinaczkowe w Sokolikach, na Świniej czy Lwiej Górze.

 

Najwyższe szczyty Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie nie są wysokim pasmem górskim. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik – 945 m n.p.m., druga jest nieoszlakowana Dzicza Góra – 881 m n.p.m., trzecim szczytem jest niezwykle widokowy Wołek, który wznosi się na wysokość 878 m n.p.m.

Czwartym pod względem wysokości jest Wielka Kopa, która jest o tyle popularna, że znajduje się w pobliżu niezwykłych Kolorowych Jeziorek.

 

Mauzoleum Rodziny Schaffgotschów w Raszowie

Możecie zaparkować pojazdy na małym bezpłatnym parkingu przy kościele w malutkiej wsi Raszów. Od razu znajdziecie żółty szlak, ale rozważcie, czy nie wejść do kościoła, aby zobaczyć największą atrakcję okolicy, czyli Kaplicę grobową Schaffgotschów. Mauzoleum rodziny Schaffgotschów znajduje się przy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Raszowie.

Schaffgotschowie był to ród rycerski sprowadzony na Śląsk w XII wielu przez Jadwigę Śląską, żonę piastowskiego księcia Henryka Brodatego. Podobno pomagali Piastom i bardzo się zasłużyli, więc dorobili się na tych ziemiach niemałej fortuny. Do rodu Schaffgotschów należał m.in. Zamek Chojnik, a także wieś Raszów. Tu zdecydowali się mieć swoje mauzoleum. Mauzoleum jest to nic innego jak grobowiec rodziny Schaffgotschów wykonany z niezwykłym przepychem przy użyciu drogich materiałów jak biały marmur. Całe wnętrze kaplicy jest bogato zdobione, rzeźby są monumentalne. Nie ma drugiego takiego zabytku w Polsce.

Są tu nie tylko dorośli przedstawiciele tego rodu, ale także dzieci. Jest sporo inskrypcji, wszystko bardzo ładnie zachowane. Warto więc rozpocząć wycieczkę od zwiedzenia mauzoleum.

 

Jak dojść na Wielką Kopę

Szlak żółty szybko wchodzi w las i staje się nieco dziki. Nie jest specjalnie dobrze oznaczony, przez to można się zgubić, a potem odnaleźć. Drodze towarzyszy potok Bystrek, który wije się i szmerze. Dla mnie to najciekawsza część wycieczki. Bez tłumów, sprzyjająca kontemplacji, wyciszeniu się, posłuchaniu głosu natury. Jednocześnie to najostrzejsze podejście na Wielką Kopę. Dosyć szybko dotarłem do Rozdroża pod Wielką Kopą, skąd w lewo mogłem pójść na Wielką Kopę (871 m n.p.m.), a na prawo — do Kolorowych Jeziorek. Wybrałem Wielką Kopę, do której nie prowadzi już szlak i trzeba nieco odbić z tego, na którym się znajdujemy — czyli żółtego. Sam szczyt jest zalesiony, jest tu kamień, stół i ławy.

 

Szlaki na Wielką Kopę

Warto wspomnieć, że na Wielką Kopę da się podejść z Rędzin, szlakiem zielonym, albo żółtym. Oba to mniej więcej 2 godziny lekkiego marszu. Można szczyt Wielkiej Kopy zdobyć także z Wieściszowic, od strony Kolorowych Jeziorek. Z tej strony idzie wielu turystów, trasa jest na 3 godziny marszu. O Kolorowych Jeziorkach rozpisywał się nie będę, ponieważ są już dokładnie i ciekawie opisane na naszej stronie.

 

Rudawskie atrakcje w pigułce

Warto pójść na Wielką Kopę w Rudawach Janowickich, zwłaszcza kiedy nie macie zbyt dużo czasu, a chcecie sporo zobaczyć. Możecie zaczerpnąć wiedzy o historii tych ziem, wstępując do Kaplicy grobowej Schaffgotschów, możecie zachwycić się pięknem dzikich Rudaw, możecie wreszcie zobaczyć jedną z największych atrakcji — Kolorowe Jeziorka. Słowem, bardzo dużo w krótkim czasie.